artykuł nr 1

Podstawowe informacje o projekcie

W związku z ogłoszonym przez Zarząd Województwa Łódzkiego w 2004 roku naborem wniosków o dofinansowanie ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego na lata 2004 – 2006, Priorytet III – Rozwój Lokalny, Działanie 3.2 – Obszary podlegające restrukturyzacji, Gmina Łubnice w dniu 12.11.2004 roku złożyła projekt pn. „Przebudowa Drogi Gminnej ul. Kościuszki w Dzietrzkowicach.

Po długim okresie oceny i weryfikacji wniosku, Uchwałą Zarządu Województwa Łódzkiego  nr 483/2005 z dnia 14 czerwca 2005 r. powyższy projekt został zakwalifikowany do listy projektów wybranych do dofinansowania w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

 W dniu 16 września 2005 roku w Łodzi została podpisana umowa o dofinansowanie Projektu pomiędzy Wojewodą Łódzkim Stefanem Krajewskim, a Gminą Łubnice reprezentowaną przez Wójta Gminy Łubnice Eugeniusza Książka oraz Skarbnika Gminy Łubnice Izabelę Klatkę.

W wyniku przeprowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego przeprowadzonego w dniu 29 sierpnia 2005 roku w trybie przetargu nieograniczonego na wykonanie zadania wybrano wykonawcę inwestycji. Wykonawcą zostało Kępińskie Przedsiębiorstwo Drogowo – Mostowe S.A. z/s 63-600 Kępno, ul. Przemysłowa 8.

Rozpoczęcie prac nastąpiło 19 września 2005 roku, a planowany termin zakończenia całości robót budowlanych przewidziany jest na 31 sierpnia 2006 roku.

 Przedmiotem projektu jest przebudowa drogi gminnej w Dzietrzkowicach o długości 0,993 km i wykonanie kanalizacji deszczowej o dł. 1,140 km z rur PVC 200-400. Wykonanie robót budowlanych polegać będzie na obustronnym ustawieniu krawężnika, poszerzeniu jezdni z 5m do 6m z wyrównaniem przekroju poprzecznego masą bitumiczną i ułożeniu warstwy ścieralnej z mieszanki mineralno – bitumicznej grubości 5 cm II standard. Na całym odcinku wybudowana zostanie prawostronna ścieżka rowerowa z czerwonej kostki brukowej o szerokości 1,5m długości 1,026 km oraz przylegający do niej chodnik z szarej kostki brukowej o szerokości 1,5 m o długości 1,026 km. Ścieżka rowerowa oraz chodnik zostaną ograniczone od strony jezdni 0,5m gruntowym pasem oddzielającym. Modernizacja przedmiotowej drogi ma na celu podniesienie poziomu podstawowej infrastruktury technicznej obszaru gminy, przez co zwiększy się atrakcyjność tego obszaru zarówno pod względem inwestycyjnym jak i turystycznym i jednocześnie przyczyni się do ułatwienia dostępu mieszkańców do sieci dróg wyższego rzędu